Il-finalisti ta’ Sport Malta Awards Għażliet Sportivi Nazzjonali

Waqt konferenza tal-aħbarijiet li saret fil-Palazz Verdala, ġew imħabbra l-finalisti tal-kategoriji kollha tal-Sport Malta Awards Għażliet Sportivi Nazzjonali.
Is-Serata finali, ippreżentata minn Mario Bonnici, se ssir nhar is-Sibt 31 ta’ Jannar 2015.
Kienu numru sabiħ ta’ 58 ġurnalist, kollha membri fl-Għaqda Ġurnalisti Sport li vvutaw sabiex għażlu dak li, skont huma, huma l-aħjar ħames sportivi f’kull kategorija.
Il-finalisti huma:
Sportiv tas-Sena
Baldacchino Noel (Marsa Racing Club)
Cassar Claudio (Malta Eight Ball Federation)
Martin Steve (Malta Boxing Association)
Xuereb Nathan Lee (Malta Shooting Sport Federation)
Zahra Daniel (Kick Boxing)
Sportiva tas-Sena
Abela Sue (Malta Ten Pin Bowling Association)
Bezzina Eleanor (Malta Shooting Sport Federation)
Bonello Spiteri Danica (Malta Triathlon Federation)
Camilleri Rebecca (Malta Amateur Athletic Association)
Pace Hannah (Malta Triathlon Federatlon)
Uffiċjal tas-Sena
Camilleri Terry (Malta Billiard and Snooker Association)
Cassar Joe ( Malta Football Association)
Degiorgio Vincent (Malta Pool Association
Portelli Saviour (Malta Shooting Sport Federation)
Sultana Paul (Malta Basketball Association)
Kowċ tas-Sena
Bugeja Jimmy (Malta Shooting Sport Federation)
Ghedin Pietro (Malta Football Association)
Harada Saho (Synchronised Swimming)
Izzo Karl (Aquatic Sports Association)
Neil Damien (Malta Rugby Football Union)
Żagħżugħ tas-Sena
Azzopardi Spiteri Gianluca (Malta Shooting Sport Federation)
Giordimaina Gary (Federazzjoni Maltija Lotta)
Mifsud Kieran (Malta Weightlifting Association)
Muscat Scott (Malta Pool Association)
Xuereb Nathan Lee (Malta Shooting Sport Federation)
Żagħżugħa tas-Sena
Azzopardi Claire (Malta Gymnastics Federation)
Buttigieg Suzanne  (Malta Gymnastics Federation)
Dalli Peppijna  (Malta Gymnastics Federation)
Richard Janet (Malta Amateur Athletic Association)
Xuereb Sara (Malta Ten Pin Bowling Association
Tim tas-Sena
Bodybuilding Team – Blanche Coppola u Ralph Decelis – International Federation of Body building
Ibburdjar – Team Artie – Malta Sailing Federation
Powerboat – Team Chaudron – Malta Powerboats Federation
Snooker Tim tal-irġiel; Alex Borġ u Duncan Bezzina – Malta Bilkiards and Snooker Association
Waterpolo – Tim Nazzjonali Rġiel – Aquatic Sport Association
Fis-Serata finali bord magħmul minn ġurnalisti ser jivvutaw live għar-rebbieħ/a  f’kull kategorija msemmija.
Ma dawn ser jiżdiedu 4 kategoriji oħra li ntagħżlu minn bordijiet separati.  Dawn huma:
L-aħjar atleta femminili ta’ Special Olympics
L-aħjar atleta maskili ta’ Special Olympics
L-aħjar atleta Għawdxi
L-aħjar attivita’ internazzjonali tas-sena
L-assoċjazzjonijiet ivvutaw ukoll għall-People’s Choice Award.
Minkejja li l-assoċjazzjonijiet ivvutaw għall-aħjar ħamsa, minħabba li tliet atleti spiċċaw bl-istess numru ta’ voti, għal din l-edizzjoni se jkunu sitta l-atleti/timijiet fil-finali għall-People’s Choice Award.
Ġie abbinat numru ma kull atleta/tim u mil-lum beda t-televoting li jintemm nhar is-Sibt 31 ta’ Ottubru f’nofsinhar.
Waqt il-konferenza tal-aħbarijiet tkellmu s-Segretarju Parlamentari Chris Agius, iċ-Ċermen tal-Kunsill Malti ghall-Isport Luciano Busuttil, l-President tal-Għaqda Ġurnalisti Sport Charles Camenzuli u ċ-Ċermen tal-kumitat organizzattiv ta' Sport Malta Awards Ghazliet Sportivi Nazzjonali Mark Cutajar.