Carnival 2020 results announced

Carnival National Event in Valletta/Facebook

Tista' taqra bil- Malti.

Festivals Malta and the Carnival organising team have announced the results of the competitive contests for Carnival 2020.

The results are as follows:

COMPETITION No 1 – Triumphal Floats – Category A

First Prize: “Tomorrowland ma’ Tribali bi spettaklu oriġinali” by Antoine Grech and Donald Balzan with Step in plus – DonPe Carnival Company

Second Prize:  “Kultura Amerikana u ara min ġie jarana” by Joswa Borg and Ronnie Spiteri – Triton Carnival Company

Third Prize: “Iftħu t-twieqi u l-purtelli, għaliex ġej Freddie Portelli” by Roderick Zerafa and Raymond Zerafa – Toto Perżuta One Team

COMPETITION No 2 – Triumphal Floats – Category B

First Prize: “Bil-Baħar u l-Ajru ġejna għax l-Amerika skoprejna” by Ronald Ghiller and Redeemer Casha – Ta’ Nena Carnival Group

Second Prize: “Aquaman” by Charlie, Totwin and Owen Briffa – Tal-Kaptan Carnival Company

Third Prize: “Pajjiżi dort, il-qtates tmajt u fil-Karnival spiċċajt” by Tonio and Isaac Scerri – Tonio Scerri Carnival Company

COMPETITION No 3 – Triumphal Floats – Category Ca

First Prize: “Tlift iż-żarbuna x’ħin irfistek bit-takkuna” by Charlie Briffa – Tal-Banda Carnival Troupe

Second Prize:   “Minn gżira għall-oħra vjaġġajna, biex in-natura salvajna!” by Kevin and Brenda Chetcuti – Crusher Carnival Company

Third Prize: “Skandinavja” by Daniel Attard – Kitla and Friends

COMPETITION No 3 – Triumphal Floats – Category Cb

First Prize: “Il-mummji Eġizzjani u Cleopatra mit-tron tarani” ta’ Costantino Gouder u Nicholas Gouder – Ta’ Custo Carnival Company

Second Prize: “Il-buffi li saru kantanti” ta’ Jesmond Goodlip u Fletcher Cini – Ta’ Familja Waħda Carnival Company

Third Prize: “Inħossni fortunat għax logħob tradizzjonali lħaqt” ta’ Elton Edward Xuereb u Riccardo Napoli – Beraq Carnival Company & Pop Dance Studio & Friends

COMPETITION No 4a – Dance – Companies (Kids) – Category C

First Prize: “Incantesimo” by Gabriella Stagno Piscopo – Lookstar Dancers Tarxien

Second Prize: “Welcome to Neverland” by Wendy Caruana obo Żejtun Carnival Troupe

Third Prize: “Barbie Magic” by Alan Bianco-Galea and Heidi Camilleri – Little Angels

COMPETITION No 4b – Costume – Companies (Kids) – Category C

First Prize: “Incantesimo” by Gabriella Stagno Piscopo – Lookstar Dancers Tarxien

Second Prize: “Welcome to Neverland” by Wendy Caruana obo Żejtun Carnival Troupe

Third Prize: “Barbie Magic” by Alan Bianco-Galea and Heidi Camilleri – Little Angels

COMPETITION No 5a – Dance – Companies Category B

First Prize: “Heart of the Moors” by Christian Caruana obo Shake Dancers

Second Prize: “Sinfonia Allegra” by Clinton Abela Galea – Għaqda Kultura u Armar Marija Annunzjata Tarxien

Third Prize: “La Fiesta Cubana” by Tiziana Grech and Nicole Cutajar – The Dancing Angels

COMPETITION No 5b – Costume – Companies Category B

First Prize: “Sinfonia Allegra” by Clinton Abela Galea – Għaqda Kultura u Armar Marija Annunzjata Tarxien

Second Prize: “Heart of the Moors” by Christian Caruana obo Shake Dancers

Third Prize: “La Fiesta Cubana” by Tiziana Grech and Nicole Cutajar – The Dancing Angels

COMPETITION No 6a – Dance – Companies Category A

First Prize: “Ali Karnivalata” – Paul Chircop and Stiefnu Debattista – Beqqu u Stiefnu Carnival Company in collaboration with Kenneth Caruana

Second Prize: “Maġija Mużikali fuq dgħajjes kulturali” by Manuel Pace and Stefania Gellel – Putullu u Stephania Gellel Carnival Company

Third Prize: “Bil-pjumi Brażiljani mal-Maltin u l-Venezjani” by Chris and Marvic Aquilina – Tad-Deheb Carnival Company in collaboration with Continental Cars Ltd.

COMPETITION No 6b – Costume – Companies Category A

First Prize: “Maġija Mużikali fuq dgħajjes kulturali” by Manuel Pace and Stefania Gellel – Putullu u Stephania Gellel Carnival Company

Second Prize: “Bil-pjumi Brażiljani mal-Maltin u l-Venezjani” by Chris and Marvic Aquilina – Tad-Deheb Carnival Company in collaboration with Continental Cars Ltd.

Third Prize: “Ali Karnivalata”– Paul Chircop and Stiefnu Debattista – Beqqu u Stiefnu Carnival Company in collaboration with Kenneth Caruana

COMPETITION No 6c – Float – Companies Category A

First Prize: “Bil-pjumi Brażiljani mal-Maltin u l-Venezjani” by Chris and Marvic Aquilina – Tad-Deheb Carnival Company in collaboration with Continental Cars Ltd.

It-Tieni Premju: “Maġija Mużikali fuq dgħajjes kulturali” by Manuel Pace and Stefania Gellel – Putullu u Stephania Gellel Carnival Company

It-Tielet Premju: “Oriġini” by Raymond and Mark Mallia together with Clint Chircop – Titti Carnival Company

COMPETITION No 7 – Companies Category D

First Prize: “Piuma D’Orata” by Joseph Abela Galea – Joseph Abela & Friends Tarxien

Second Prize: “Draco Dormiens Nunquam Titillandus” by Angelle Vella – Hypnotic Dancers Carnival Group

Third Prize: “Fiċ-Ċinema rajniha, għall-Karnival stediniha” by Charlton Scicluna and Joanne Briffa

COMPETITION No 8 – Grotesque Masks

First Prize: “Fl-ewwel karnival li armajna, bil-qwiel aħna tlajna” by Bjorn Bonett and James Azzopardi – ĊaqquBon Carnival Company

Second Prize: “Zodiac” by Dino and Joachim Armeni – Armeni Carnival Company

COMPETITION WINNERS

·        COMPANIES SECTION “A” – “Maġija Mużikali fuq dgħajjes kulturali” by Manuel Pace and Stefania Gellel – Putullu u Stephania Gellel Carnival Company

·        COMPANIES SECTION “B” – “Sinfonia Allegra” by Clinton Abela Galea – Għaqda Kultura u Armar Marija Annunzjata Tarxien

·        KIDS COMPANIES SECTION “C” – “Incantesimo” by Gabriella Stagno Piscopo – Lookstar Dancers Tarxien

·     COMPANIES SECTION D – “Piuma D’Orata” by Joseph Abela Galea – Joseph Abela & Friends Tarxien

·        TRIUMPHAL FLOATS – SECTION “A” – “Tomorrowland ma’ Tribali bi spettaklu oriġinali” by Antoine Grech and Donald Balzan with Step in plus – DonPe Carnival Company

·        TRIUMPHAL FLOATS – SECTION “B” – “Bil-Baħar u l-Ajru ġejna għax l-Amerika skoprejna” by Ronald Ghiller and Redeemer Casha – Ta’ Nena Carnival Group

·        TRIUMPHAL FLOATS – SECTION “Ca” –  “Tlift iż-żarbuna x’ħin irfistek bit-takkuna” by Charlie Briffa – Tal-Banda Carnival Troupe

·        TRIUMPHAL FLOATS – SECTION “Cb” – “Il-mummji Eġizzjani u Cleopatra mit-tron tarana” by Costantino Gouder u Nicholas Gouder – Ta’ Custo Carnival Company

·        GROTESQUE MASKS – “Fl-ewwel karnival li armajna, bil-qwiel aħna tlajna” by Bjorn Bonett and James Azzopardi – ĊaqquBon Carnival Company

Festivals Malta would like to thank the participants, members of the Police Force, Transport Malta, LESA, Cleansing Department and the jury members and all those who somehow participated in the carnival program this year.